Jak Łatwo Dostosować Dietę do Swojego Typu Ciała dla Doskonałego Zdrowia z Ajurwedą!
Jak Łatwo Dostosować Dietę do Swojego Typu Ciała dla Doskonałego Zdrowia z Ajurwedą!

Starożytna nauka Ajurwedy może wnieść do Twojego życia wielką mądrość, zwiększając Twoją samoświadomość. Zrozumienie swojego typu ciała – i jakie są jego potrzebyzmieni Twoje życie na zawsze!

Twoje zdrowie, kompetencje intelektualne, a także inteligencja emocjonalna i dobre samopoczucie zależą od tego, jak dobrze zarządzasz swoim ciałem.

Odkryj Swój Typ Ciała Według Ajurwedy (Poznaj Swoje Prakriti, aby Dowiedzieć, jak Zastosować Je w Swojej Diecie Ajurwedyjskiej)

Odkryj swoje Prakriti

Istnieją 3 energie cielesne (Tridosha – त्रिदोष) stworzone z poszczególnych żywiołów (Pancha Mahabhutas / पंच महाभूत – Ziemia, Woda, Ogień, Powietrze, Przestrzeń / Eter / पृथ्वी, जल, अग्नि, वायु, आकाश), określające typ Twojego ciała (Prakriti – प्रकृति) według Ajurwedy:

Vata składające się z żywiołów Powietrza i Przestrzeni
Pitta składające się z elementów Ognia i Wody
Kapha składające się z elementów Ziemi i Wody

Możesz dowiedzieć się więcej o Trydoszy i Panchamahabhutas czytając szczegółowy artykół pod tym linkiem.

Osoba z przewagą jednej doszy nazywana jest odpowiednio osobą Vata, osobą Pitta lub osobą Kapha.

Najczęściej ludzie mają 2 silne dosze. Osoba Vata-Pitta ma znaczną obecność zarówno doszy Vata jak i Pitta, jednak Vata dosza jest nieco bardziej dominująca i dlatego jest umieszczana na pierwszym miejscu w nazwie. W ten sposób mamy następujące dodatkowe 6 typów Prakriti:

Osoba Vata-Pitta
Osoba Vata-Kapha
Osoba Pitta-Vata
Osoba Pitta-Kapha
Osoba Kapha-Vata
Osoba Kapha-Pitta

Spotykamy również osoby, choć dość rzadko, które mają wszystkie 3 dosze w równych proporcjach, i w Ajurwedzie nazywamy ich jako osoba Trydosza lub osoba Vata-Pitta-Kapha.

Możesz określić swoje Prakriti, konsultując się z doświadczonym lekarzem ajurwedyjskim lub rozwiązując nasz krótki quiz samooceny doszy pod tym linkiem.

Zwracaj Uwagę Jak Używasz 6 Smaków, aby Zmienić Je w Swoje Lekarstwo!

Vata dosza jest uzdrawiana przez słodki, kwaśny i słony smak, natomiast pogarszana przez ostry, gorzki i cierpki smak.

Pitta dosza jest uzdrawiana przez słodki, gorzki i cierpki smak, natomiast pogarszana przez kwaśny, słony i ostry smak.

Kapha dosza jest uzdrawiana przez ostry, gorzki i cierpki smak, natomiast pogarszana przez słodki, kwaśny i słony smak.

Potrzebujesz wszystkich 6 smaków do prawidłowego trawienia i możesz po prostu zwiększyć proporcję tych, które są dla Ciebie wskazane. Naturalne jedzenie ma w sobie wszystkie smaki. Odzielone nienaturalne smaki takie jak np. cukier będą pogarszać wszystkie dosze, a nawet i doszę Vata.

It is Very Important to Feel the Taste of the Food Your Eat
Bardzo Istotne Jest, aby Odczuwać Smaki Spożywanego Jedzenia

Właściwości 6 Smaków

Każdy smak (Rasa / रस) ma unikalne właściwości pochodzące od 2 żywiołów, z których się składa i zmniejsza lub zwiększa specyficzne energie doszy:

Słodki (Madhur / मधुर) / Ziemia + Woda (Prithvi + Jal / पृथ्वी + जल)
(gruntujacy, odżywczy, chłodzący)
Zmniejsza Vata i Pitta // Zwiększa Kapha

Kwaśny (Amla / अम्ल) / Ziemia + Ogień (Prithvi + Agni / पृथ्वी + अग्नि)
(gruntujacy, ogrzewający)
Zmniejsza Vata // Zwiększa Pitta i Kapha

Słony (Lavana / लवण) / Woda + Ogień (Jal + Agni / जल + अग्नि)
(rozgrzewający, nawilżający)
Zmniejsza Vata // Zwiększa Pitta i Kapha

Ostry (Katu / कटु) / Ogień + Powietrze (Agni + Vayu / अग्नि + वायु)
(pobudzający, wysuszający, bardzo rozgrzewający)
Zwiększa Vata i Pitta // Zmniejsza Kapha

Gorzki (Tikta – तिक्त) / Powietrze + Przestrzeń / Either (Vayu + Akash / वायु + आकाश)
(bardzo chłodzący, odtruwający, nadający lekkości, wysuszający)
Zwiększa Vata // Zmniejsza Pitta i Kapha

Cierpki (Kashaya – कषाय) / Powietrze + Ziemia (Vayu + Prithvi / वायु + पृथ्वी)
(wysuszajacy, chłodzący)
Zwiększa Vata // Zmniejsza Pitta i Kapha

Naturalne Występowanie 6 Smaków w Żywności

Salty – salt, sea weeds, celery, artichokes, dairy, etc
Słony – sól, wodorosty, seler, karczochy itp.

Proste Wskazówki Dietetyczne dla Trzech Doszy

Vata dosza jest:

Zimna
Sucha
Twarda / Szorstka
Lekka
Zmienna

I można ją zneutralizować przeciwnymi właściwosciami:

Ciepło
Ciepłe lub gorące posiłki i napoje. Żywność, napoje i przyprawy o grzejących właściwosciach energetycznych. Ciepła i miła atmosfera podczas jedzenia.

Wilgotność / Tłustość
Potrawy gotowane z wystarczającą ilością wody, bardziej mokre, zupy, z dodatkiem dobrej jakości oleju lub klarowanego masła. Picie dużej ilości ciepłej wody / gorącej herbaty rano i między posiłkami. Kilka łyków gorącej wody po posiłku, a następnie godzinna przerwa po jedzeniu przed rozpoczęciem picia. Unikanie napowietrzonych pokarmów, takich jak prażone ziarna, na przykład prażona kukurydza, prażony ryż, krakersy lub produktów wytwarzających gaz, takich jak duże fasole – jeżeli takie potrawy są spożywane, należy dodawać do nich dobrej jakości olej lub masło klarowane, aby obniżyć zwiększanie energii doszy Vata. Należy unikać napojów gazowanych.

Miękkość
Miękka i papkowata konsystencja z mniejszą ilością błonnika.

Wysoka Odżywczość / Ugruntowianie / Wypełnianie
Ale nie tak trudne do strawienia jak potrawy smażone w głębokim tłuszczu, gdyż obciążałoby wrażliwy system trawienny Vata doszy.

Regularność
Nieregularność nawyków żywieniowych i głód potęgują Vatę. Ustalone godziny posiłków działają uspokajająco i wzmacniająco, najlepiej 7:00-8:00 śniadanie, 12:00-13:00 obiad, 18:00-19:00 kolacja. Unikanie stymulujących potraw, takich jak papryczki chili czy napojów, takich jak kawa.

Kliknij tutaj, aby przeczytać szczegółową listę pokarmów zalecanych dla osoby z predominującą doszą Vata.

Pitta dosza jest:

Gorąca
Tłusta / Wilgotna
Ostra
Lekka
Wybuchowa

I można ją zneutralizować przeciwnymi właściwosciami:

Chłód
Posiłki w temperaturze otoczenia lub chłodne, a nie gorące. Potrawy i napitki o chłodzących właściwościach energetycznych.

Suchość
Więcej suchych i stałych potraw niż zupowych, wodnistych i tłustych posiłków.

Łagodność
Łagodne smaki.

Wysokie Wartości Odżywcze / Ugruntawianie
Ale nie na tyle ciężkie, żeby stymulowały produkcję zbyt dużej ilości ognia trawiennego(enzymów trawiennych).

Stabilizacja
Pomijanie posiłków pogarsza doszę Pitta. Regularność posiłków uspokaja umysł i powstrzymuje skłonność do nagłego olbrzymiego głodu, a co za tym idzie mocnych reakcji psychicznych. Unikanie stymulujących potraw, takich jak papryczki chili, czosnek i napoje, takie jak kawa. Pitta ma skłonność do konfliktów i złości. Podczas posiłków konieczna jest spokojna i przyjazna atmosfera, która pomaga w dobrym trawieniu. Ekscytacja powoduje nadmierne wydzielanie ognia trawiennego (enzymów trawiennych). Jedzenie w pośpiechu, złość lub lęk może powodować uczucie pieczenia / zgagi. Z drugiej strony emocje doświadczane podczas jedzenia mają duży wpływ na produkcję hormonów. Świadome spożywanie pokarmu w dobrym i zrelaksowanym nastroju może pomóc w utrzymaniu spokoju poprzez resztę dnia.

Kliknij tutaj, aby przeczytać szczegółową listę pokarmów zalecanych dla osoby z predominującą doszą Pitta.

Kapha dosza jest:

Chłodna
Tłusta / Wilgotna
Gładka / Miękka
Ciężka
Stabilna

I można ją zneutralizować przeciwnymi właściwościami:

Ciepło
Dania ciepłe lub gorące. Żywność, napoje i przyprawy o grzejących właściwościach energetycznych. Przyjazne i inspirujące towarzystwo podczas posiłków.

Suchość
Unikanie zbyt mokrych i tłustych potraw. Bardzo nie wskazane smażone jedzenie. Przyjmowanie żywności w bardziej suchej i stałej postaci.

ŁSzortkość
Sałatki, ponieważ są kruche i twarte. Owoce i warzywa z dużą ilością błonnika. Jednak nie należy przesadzać z surowymi pokarmami. Zbyt duża ilość owoców ma działanie chłodzące. Nie gotowane warzywa też mają chłodzące działanie i są trudniejsze do strawienia.

Wysokie Lekkość
Unikanie zbyt dużej ilości oleju i trudno strawnych, zbitych, ciężkich potraw. Jedzenie umiarkowanych ilości jedzenia i mniejszej ilości posiłków dziennie. Suche, wypełnione powietrzem potrawy, takie jak popcorn, prażony ryż, krakersy, a także fasolki są dobre dla doszy Kapha.

Stymulacja
Stymulujące przyprawy.

Kliknij tutaj, aby przeczytać szczegółową listę pokarmów zalecanych dla osoby z predominującą doszą Kapha.

Każda Osoba Ma Inną Budowę Ciała i Metabolizm, a Zatem Różne Potrzeby Żywieniowe

Bądź Swoim Najlepszym Lekarzem i Przeciwdziałaj Pierwszym Objawom Bezpośrednio w Domu, Stosując Odpowiedni Rodzaj Żywności!

Nie musisz rozumieć wszystkich dosz i tego, co trzeba, a czego nie wolno jeść. Możesz po prostu obserwować cechy pojawiające się w Twoim ciele, równoważyć je przeciwieństwami i uzyskiwać właściwe rezultaty!

Jeśli w Twoim ciele jest suchość, pękanie skóry, łamanie się włosów lub paznokci, pij więcej ciepłej wody i gorących herbat ziołowych, jedz mokre lub zupiaste potrawy i obficie dodawaj dobrej jakości olejów lub klarowanego masła.

Jeśli masz wzdęcia w brzuchu z powodu nadmiaru gazów, pękanie stawów, skurcze lub drganie mięśni, zmniejsz ilość pełnych powietrza i suchych pokarmów, takich jak prażone ziarna lub krakersy oraz produkty wytwarzające gaz, takie jak kapusta i fasole (zwłaszcza duże). Jeśli czujesz się kręcony i niespokojny, spożywaj sycące dania z dodatkiem dobrej jakości oleju lub klarowanego masła.

Jeśli na skórze pojawiają Ci się zaczerwienienia, czerwone krostki, plamy, wysypki, cierpisz na kwaśny refluks, nieświeży oddech, nadmierne pocenie się, zakwaszenie, bardzo silny kwaśny zapach moczu, stany zapalne stawów lub odczuwasz wybuchowe emocje, spożywaj jedzenie i napoje o właściwościach chłodzących. Możesz również robić to podczas upalnych miesięcy letnich, jeśli jest ci bardzo gorąco.

Jeśli jest Ci zimno, spożywaj grzejące dania, oraz przyprawy i napoje o energetycznych właściwosciach grzewczych. Jest to równiez stosowne w sezonie zimowym. Jeśli w twoich drogach oddechowych jest nadmiar flegmy, twój układ pokarmowy jest przeciążony, odczuwasz nadmiar jedzenia w twoim ciele, ociężałość, zmniejsz ilość i wielkość posiłków, a czasami pość przez dzień lub dwa, aby poczuć się lżej.

Fasting is not recommended for Vata and Pitta people, however can be very beneficial for a Kapha person.
Głodówka nie jest zalecana dla osób Vata i Pitta, jednak może być bardzo korzystna dla osoby Kapha.

Ważne Fakty Dotyczące Głodówki dla Vata, Pitta i Kapha

Ludzie Vata mają szczupłe ciało i bardzo mało tłuszczu. Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić przez okresowy post przerywany, jeśli jest to naprawdę konieczne, lub mono dietę przez dzień lub dwa. Jednak głodówka jako rutyna nie jest zalecana dla Vata doszy. Zwłaszcza kobiety doszy Vata powinny dbać o regularne posiłki, ponieważ ich układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na zmiany. Jedzenie zdrowej żywności o ustalonych porach posiłków bez przejadania się automatycznie pozwoli organizmowi na utrzymanie lekkości i czystości układu pokarmowego.

Ludzie Pitta mają wielki apetyt, szybki metabolizm i potrzebują więcej energii. Ich metabolizm i trawienie są szybkie i powinny utrzymywać posiłki o tych samych porach dnia dla pogody ducha i spokojnych nerwów. Aby oczyścić organizm, mogą stosować dietę alkaliczną ze świeżych warzyw i owoców oraz unikać rozgrzewajacych i pobudzających napojów czy przypraw. Medytacja może pomóc ludziom Pitta utrzymywać wewnętrzny spokój, a w rezultacie zmniejszyć poziom kwasowości i toksyczności w organiźmie.

Jeśli osoba Vata lub Pitta zdecyduje się na jakąś łagodną formę postu, wtedy bardzo spokojny i medytacyjny czas tą okazję jest koniecznością. Najlepiej też wtedy pozostać w samotności. Jest bardzo niewskazane dla osób Vata i Pitta, aby pracowały fizycznie lub umysłowo pomijając posiłki.

Post może być bardzo zdrowy dla ludzi Kapha dosza, aby usunąć flegmę z klatki piersiowej i głowy, oczyścić przewód pokarmowy i dodać lekkości ciału. Osoba Kapha ma więcej tłuszczu, wolniejszy metabolizm i może przez dłuższy czas czuć się komfortowo bez jedzenia.

Towarzystwo przyjaznej, spokojnej i rozluźnionej osoby jest w porządku podczas głodówki. Jednak ktoś postujący nie powinien ogladać kogoś innego jedzącego, czuć zapachy gotowania itp., ponieważ powoduje to wydzielanie enzymów trawiennych, wywołuje uczucie głodu i zakłóca proces oczyszczania organizmu.

Emotions that you feel get multiplied while eating and you literally nourish yourself with their quality. Keep positive mood and appreciate the food you take! 😊
Emocje, które czujesz, mnożą się podczas jedzenia i dosłownie odżywiasz się ich jakością. Zachowaj pozytywny nastrój i doceniaj pokarm, który spożywasz! 😊

Ważne Uwagi Końcowe dla Bezpiecznej Diety

Dostosowując dietę pamiętaj, że w organizmie nie działa tylko jedna dosza. Zawsze funkcjonują również dwie pozostałe! Bardzo rygorystyczna dieta ukierunkowana tylko na jedną doszę, przestrzegana przez dłuższy czas, może pogorszyć dwie pozostałe.

Jedna dosza może być najbardziej dominująca z powodu braku równowagi lub wrodzonej mocnej jedno-doszowej Prakriti. W pierwszym przypadku możesz preferować dietę jednej doszy, aż do przywrócenia harmonii. W drugim przypadku należy przestrzegać normalną dietę, ale po prostu zwiększyć proporcjonalnie zalecane smaki i rodzaje potraw.

Wprowadzaj zmiany powoli, uważnie i z wyczuciem. Obserwuj, jak się czujesz po różnych potrawach. Zachowaj zdrowy rozsądek i umiar we wszystkim, co jesz i pijesz. Chodzi bardziej o dostosowywanie proporcji różnych potraw. Całkowite usunięcie niektórych pokarmów w celu zastąpienia ich innymi może być szokujące dla organizmu.

Dosze oscylują w Twoim ciele w zależności od Twojego stylu życia oraz pór roku. Możesz łatwo rozwinąć piękną wrażliwość na wszelkie zmiany w sobie, po prostu obserwując, jak się czujesz po różnych pokarmach i pozostając świadomym, jakie są Twoje potrzeby w danej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj