6 Przyczyn Niepowodzeń na Ścieżce Jogi - Badhaka Tattvas!
6 Przyczyn Niepowodzeń na Ścieżce Jogi - Badhaka Tattvas!
  1. Atyahara – Nadmierne Jedzenie
  2. Pratyasa – Wycięczenie Fizyczne
  3. Prajalpa – Gadatliwość
  4. Niyamagraha – Sztywne Zasady / Fanatyczny Rytualizm
  5. Janasanga – Towarzystwo Niewłaściwych Ludzi
  6. Laulyam – Zmienność Umysłu
  7. Atyahara – Nadmierne Jedzenie

1. Atyahara – Nadmierne Jedzenie

6 Badhaka Tattvas - 6 Causes of Failure on the Yoga Path

Zgodnie z jogicznymi zasadami diety, pokarm powinien mieć charakter sattwiczny (wegetariański, świeży, pożywny, apetyczny, miękki, dobrze natłuszczony i lekkostrawny), przyjmowany w regularnych odstępach czasu i spożywany w takiej ilości, aby 1/2 żołądka była wypełniona pożywieniem, w 1/4 płynem i pozostała 1/4 powinna pozostać pusta, aby zapewnić dobre trawienie.

2. Pratyasa – Wycieńczenie Fizyczne

6 badhaka tattvas - 6 causes of failure on the yoga path

Asany jogi, pranajama i medytacja mają na celu zwiększenie świadomości ciała i umysłu, a także doładowanie praktykującego energią witalną – a nie odwrotnie … Istnieje różnica między ćwiczeniami sportowymi, a pozycjami jogi. Sport wykorzystuje ciało do osiągania określonych celów, niezależnie od tego, czy jest to dobre dla organizmu, czy nie. Joga jest dla ciała, więc upewnij się, że ćwiczysz z pełną świadomością. Celem jest oczyszczenie siebie i doprowadzenie do harmonii energetycznej, tak abyśmy byli gotowi na bardziej subtelną praktykę medytacyjną.

3. Prajalpa – Gadatliwość

6 Badhaka Tattvas - 6 Causes of Failure on the Yoga Path

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, ile energii zużywa się przez mówienie. Bardzo łatwo jest spędzać godziny w ciągłej rozmowie, jednak ma to wpływ na nasze ciało i psychikę. W jodze zwracamy szczególną uwagę na to, aby nie plotkować czy mówić nieprawdę. Bezmyślne, negatywne gadki o innych ludziach, narzekanie lub kłamstwo mają zły wpływ na nasze ciało i umysł. Milczenie przez pewien czas w ciągu dnia może podnieść poziom naszej energii, świadomości i wewnętrznego spokoju.d help us stay restful.

4. Niyamagraha – Sztywne Zasady / Fanatyczny Rytualizm

6 Badhaka Tattvas - 6 Causes of Failure on the Yoga Path

Sztywność w jakimkolwiek sensie jest przeciwieństwem wrażliwości, elastyczności, a zatem odpowiedniego reagowania na wyjątkowe sytuacje. Fanatyczny rytualizm, w którym traci się entuzjazm, powoduje stagnację. Bezmyślne przestrzeganie zasad dla zasad, a nie dla celu, któremu miały służyć, jest błędne i może opóźnić postęp, a nawet powodować cofanie się na ścieżce osobistego rozwoju.

5. Janasanga – Towarzystwo Nieodpowiednich Ludzi

6 Badhaka Tattvas - 6 Causes of Failure on the Yoga Path

Inni ludzie mają wpływ na nasze myśli i przekonania. Wymieniamy energię z tymi, z którymi spędzamy czas. Jeśli dążymy do zwiększenia świadomości w naszym życiu, wskazane jest, abyśmy szukali towarzystwa podobnie myślących osób, czyli zainteresowanych samorozwojem. Obcowanie z osobami, które mają niski poziom energii – z powodu negatywnego zachowania moralnego lub niezdrowego jedzenia, nadużywania alkoholu i narkotyków – również i nas wyczerpuje. Utrzymywanie pozytywnego nastawienia i wysokiego poziomu energii jest niezbędnym warunkiem pomyślnej praktyki jogi. Przebywanie w towarzystwie dobrych ludzi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje życie i dążą do samorozwoju, bardzo sprzyja naszej samorealizacji. W tradycji buddyjskiej jeden z 3 klejnotów, które chronią praktykującego medytację, nazywa się „sangha” – kongregacja lub towarzystwo ludzi podążających tą samą ścieżką.

6. Laulyam – Zmienność Umysłu

6 badhaka tattvas - 6 causes of failure on the yoga path

Niestabilny, ciągle zmieniający się umysł, który nie jest w stanie skupić się na praktyce w perspektywie długoterminowej, jest rzeczywiście wielką przeszkodą. Praktyka jogi wymaga czasu. Ciało fizyczne potrzebuje czasu, aby się oczyścić i wzmocnić. Umysł potrzebuje czasu, aby znaleźć spokój i ciszę. Nasze nawyki behawioralne kształtowały się przez całe życie, a nawet przez całe życia z punktu widzenia filozofii reinkarnacji. Zmiana stanu rzeczy z negatywnego na pozytywny zajmuje lata, a nawet dziesięciolecia. Jeśli chcemy zagłębić się w jakąkolwiek sztukę lub naukę, musimy ćwiczyć i studiować przez wiele lat. Trwamy w jednej dziedzinie przez długi czas, aby zdobyć w niej biegłość i osiągnąć wyższy poziom. Gdybyśmy robili jedną rzecz przez zaledwie jeden dzień, a następnego zmieniali zdanie i zaczynali robić coś innego, nie bylibysmy w stanie niczego osiągnąć. Zgodnie z naukami Sutr Patańdżalego praktyka jogi powinna być utrzymywana przez długi czas (dirgha kaal).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj