6 Zasad Zapewniających Sukces na Ścieżce Jogi - Sadhaka Tattvas!
6 Zasad Zapewniających Sukces na Ścieżce Jogi - Sadhaka Tattvas!
  1. Utsaha – Entuzjazm / Pogoda Ducha
  2. Sahasa – Odwaga
  3. Dhairya – Cierpliwość / Wytrwałość
  4. Tattvagnyana – Znajomość Praktyki
  5. Nischaya – Determinacja
  6. Janasanga Parityaga – Unikanie Towarzystwa Niewłaściwych Ludzi

1. Utsaha – Entuzjazm / Pogoda Ducha

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

To have success at anything we need to put a good feeling in it. The importance of this point should never be underestimated. PAby odnieść sukces w czymkolwiek, musimy włożyć w to odpowiednią energię entuzjazmu. Nigdy nie należy lekceważyć znaczenia tego punktu. Prawdopodobnie jest to najważniejsza zasada ze wszystkich 6. Nasze emocje są jak łącznik między tym, co myślimy, a tym, co faktycznie udaje nam się osiągnąć. Nasze emocje pobudzają odpowiedni rodzaj hormonów w nas i wokół nas. Nasze emocje albo dają nam i innym energię, albo całkowicie nas jej pozbawiają. Entuzjastyczni i radośni ludzie zwykle osiągają korzystne wyniki we wszystkim czego się tkną. Joga Sutry Patanjalego, najważniejszy tekst o jodze, również podaje santoshę – zadowolenie, jako jeden z najważniejszych aspektów moralnych aspirującego jogina.

2. Sahasa – Odwaga

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

Odwaga w praktyce duchowej jest wymagana z dwóch głównych powodów:
a. Pierwszy to umiejętność zmierzenia się z własnymi słabościami, wadami i głęboko ukrytą negatywnością.
b. Drugi to odwaga naszej duszy, by podróżować do nieznanych rzeczywistości istnienia.

a. Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę to, że pracując nad własnym rozwojem, mamy tendencję do odkrywania ciemniejszych aspektów nas samych. Widok naszych głębiej zakorzenionych tendencji, podświadomych i normalnie nieświadomych myśli może być dość przerażający. Zwykle mamy skłonność do obwiniania świata zewnętrznego i innych ludzi za nasze nieszczęścia, całkowicie odrzucając tę wewnętrzną stronę nas odpowiedzialną za samosabotaż i ból. Uświadomienie sobie, że w większym stopniu sami jesteśmy odpowiedzialni za to, co się z nami dzieje, może być dość szokującym zdemaskowaniem, bardzo trudnym do zaakceptowania. Branie odpowiedzialności za siebie i swoje życie nie jest czymś, czego uczono nas od dzieciństwa. Potrzebujemy wielkiej odwagi, aby wziąć sprawy w swoje ręce, szukać rozwiązań problemów wewnątrz siebie i śmiało przyjmować to, co ujawnia się dzięki naszej praktyce. Akceptacja naszej prawdziwej twarzy wymaga dużo miłości własnej i nieustraszoności.

b. Po drugie, potrzebujemy wielkiej odwagi, aby uznać siebie za zjednoczoną część całego istnienia. Po wstępnym oczyszczeniu naszej psychiki i usunięciu w ten sposób przeszkód, które dzieliły nas od reszty życia, jesteśmy w stanie zapuścić się głęboko w tajemnicze sfery duchowej strony życia. Głębsze stany medytacji to dosłownie podróże świadomością do innych królestw Wszechświata. Tajemniczy, abstrakcyjny i bezimienny wymiar, choć z jednej strony ekscytujący, zachwycający i orzeźwiający, bywa też bardzo dziwny, wprawiający w zakłopotanie i oszałamiający. Przemieszczanie się w nieznane wymaga wielkiego ducha i niezachwianej śmiałości.

3. Dhairya – Cierpliwość / Wytrwanie

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

Pogłebianie znajomości jakiejkolwiek nauki i osiąganie postępów w dowolnej praktyce, wymaga czasu i poświęcenia. Nie ma natychmiastowych, magicznych recept na opanowanie jakiejkolwiek sztuki. Postęp i rozwój wynikają z cierpliwego i wytrwałego dążenia w jednym kierunku.

4. Tattvagnyana – Znajomość Praktyki

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

Znajomość zasad i zrozumienie metodologii praktyki, którą się podejmuje ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa. Praktykowanie jogi z pełną świadomością zapewnia również szybki postęp.

5. Nischaya – Determinacja

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

Kiedy pojawiają się przeszkody wewnętrzne i zewnętrzne, bardzo ważne jest kontynuowanie praktyki. To właśnie te przygnębiające chwile lub niepokojące sytuacje tym bardziej wymagają determinacji i dyscypliny. Regularność i praktyka pomagają nam pokonać wszelkie trudności. Natomiast niekonsekwencja powoduje stagnację, a nawet regres na ścieżce.

6 Sadhaka Tattvas - 6 Principles Assuring Success on the Yoga Path

6. Janasanga Parityaga – Unikanie Towarzystwa Niewłaściwych Ludzi

Są bardzo różni ludzie, podejścia do życia i poziomy otwartości świadomości. Niektórzy odmawiają wzięcia odpowiedzialności za siebie, obwiniają świat zewnętrzny za wszystko co się dzieje sie w ich zyciu i wypowiadają słowa negatywnych samospełniających się przepowiedni. Są ludzie o niskiej moralności i standardach. Dla praktykujących jogę najlepiej jest trzymać się z daleka od negatywnego wpływu tych, którzy tylko narzekają, krytykują, brakuje im wiary w postęp i nie potrafią dostrzec dobroci.

Dla osoby, która chce mocno osadzić się na ścieżce jogi, pogłębić praktykę i rozwijać się w życiu, bardzo pomocne jest przebywanie w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach i aspiracjach. Są ludzie, którzy chcą się doskonalić i rozwijać, biorą odpowiedzialność za swoje myśli, słowa i czyny, dbają o siebie poprzez zdrową dietę i tryb życia. Innymi słowy, są tacy, którzy kierują swoim życiem w pozytywny i konstruktywny sposób. Spędzanie czasu, rozmawianie i robienie rzeczy z takimi wzorowymi osobami daje nam produktywną, zachęcającą i inspirującą energię. Dobrze jest otaczać się tymi, którzy są na tym samym poziomie co my. Natomiast wielkim darem życia jest możliwość przebywania w towarzystwie wyżej rozwiniętych istot, ponieważ sama ich energia rozwojowo podnosi nas w górę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj