MEDYTACJA NADA JOGI

Nada Joga (Nada Yoga / Naad Yog) to Medytacja, w której skupiasz się na Dźwięku jako środku do osiągnięcia doskonałej Koncentracji. Jest to bardzo potężna technika, ponieważ Twój umysł łatwo ulega oczarowaniu i wpada w trans z określonymi częstotliwościami.

W Medytacji Dźwiękowej istnieją Dźwięki Zewnętrzne lub Wewnętrzne, które możesz wykorzystać jako punkt Koncentracji.

Dźwiękiem zewnętrznym może być śpiewanie mantry. Może to być również całkowicie skoncentrowana praktyka Indyjskiego Klasycznego Wokalu lub jego instrumentów muzycznych. Najstarsza hinduska forma muzyki klasycznej Dhrupad ma szczególnie głęboką Tradycję Medytacji Dźwiękowej.

Wrażliwość na Dźwięk jest stopniowo rozwijana poprzez Medytację Słuchową Dźwięku Ahat (uderzenia dźwięku doczesnego), aż do momentu, gdy psychiczny lub kosmiczny zmysł słuchu rozwinie się, aby słyszeć najsubtelniejsze formy Dźwięku Anahat (niezniszczalny pierwotny dźwięk prowadzący świadomość do źródła manifestacji).

WEWNĘTRZNA MEDYTACJA DŹWIĘKOWA

Dźwięki wewnętrzne mogą mieć dwie natury. Pierwsze z nich to faktyczne procesy fizjologiczne (np bicie serca czy żywność przemieszczająca się w przewodzie pokarmowym) lub energetyczne (np energia przemieszczająca się przez kanały energetyczne lub dzwonienie w uszach). Inne to duchowe, pierwotne, niezniszczalne dźwięki wewnątrz, słyszalne gdy podnosisz swój poziom świadomości i zbliżasz się do swojej wyższej świadomości.

Jasnosłyszenie jest formą psychicznego lub kosmicznego słyszenia otrzymywanego w sferze pomiędzy dźwiękami uderzenia i odbicia. Im bardziej wyrafinowany zmysł słuchu, tym większa zdolność rozumienia przesłań pochodzących z daru jasnosłyszenia (claireaudience siddhi).

Przeczytaj więcej szczegółów na temat praktyki Dźwiękowej Medytacji, klikając ten link.

MEDYTACJA JOGA NIDRA (YOGA NIDRA)

Nidra w sanskrycie oznacza sen. Medytacja Joga Nidry (Yoga Nidra) wykorzystuje bardzo szczególny stan umysłu, w którym przebywasz podczas snu.

W normalnym życiu nasz umysł jest bardzo logiczny i kontrolujący. Zaprzecza wszelkim anomaliom i przekłada wszystko na kwadratową rzeczywistość, której specyficzne postrzeganie wykształca się już w dzieciństwie.

Podczas zasypiania kontrolujący, logiczny umysł rozluźnia się i odpuszcza. Dlatego możesz mieć szalone sny, w których latasz lub widzisz różowe słonie. Jest to bardzo szczególny stan istnienia i może być wykorzystany do bardzo efektywnej i szybkiej pracy nad przemianą Twojej energii i uwarunkowania psychiki

Możesz ćwiczyć elastyczność umysłu medytując w swoich snach. I te doświadczenia nie różnią się od doświadczeń, które masz w swoim normalnym życiu na jawie. Dzięki Medytacji Snu możesz rozwijać swoje umiejętności, talenty i osobowość tak jak na jawie, tyle że szybciej skuteczniej i z trwałymi efektami.

Jeśli masz poczucie osobistego osiągnięcia w świadomych snach, ta energia samorealizacji pozostaje z Tobą również w Twoim życiu na jawie. W rzeczywistości uczucia w Twoim śnie mogą być znacznie wyraźniejsze i silniejsze niż w Twoim normalnym życiu. Jeśli pamiętasz jakiś sen, z którego obudziłaś/eś się pełna/en poczuciem zachwytu, zadziwienia, możesz zrozumieć, jak potężna może być praktyka medytacji Yog Nidra jako doświadczenie.

Wprowadzając pełną świadomość do swoich snów, możesz oczyścić i uporządkować swoją podświadomość. Coś, czego normalnie nawet przez całe życie możesz nie osiągnąć w normalnych warunkach.

Joga snu i śnienia pojawia się w wielu kulturach i tradycjach duchowych Świata. Indyjscy jogini, Tybetańscy mnisi, szamani Indiańscy, Meksykańscy Toltekowie, Astralni projektorzy zachodniego ezoteryzmu lub okultyzmu, czy też Świadomi Śniący spośród zwykłych ludzi.
Występują przeważnie 2 podejścia do Praktyki Świadomego Śnienia. Współczesnym ludziom łatwiej jest obudzić się we śnie poprzez zaprogramowanie takiej woli podczas dnia i podążanie za określonymi fazami fizjologicznymi na osi czasu snu. Trudniejszą ścieżką i wymagającą nieco dłuższego przygotowania i praktyki jest wprowadzenie się w trans i przejście do poziomu śnienia bez utraty świadomości pomiędzy stanem jawy i snu.

Obudzenie się we śnie jest łatwiejsze, ale daje też nieco mniejszy poziom świadomości na początku i mniejszą kontrolę nad ilością czasu w tym stanie. Masz świadomość, zasypiasz i tracisz ją, potem znów budzisz się w śnie i ją odzyskujesz… W ten sposób odczuwasz skoki świadomości.

Zasypianie z pełną świadomością jest bardziej wymagającą techniką. Wymaga dużo praktyki i cierpliwości, ale daje pełną świadomość i większą kontrolę nad czasem przebywania w stanie snu. Relaksujesz się i stopniowo wchodzisz coraz głębiej w stan odpuszczenia, aż Twoje ciało zaśnie, ale Twoja świadomość jest ciągła i pozostaje przebudzona.

Przeczytaj więcej szczegółów na temat praktyki Dźwiękowej Medytacji, klikając ten link.

MEDYTACJA SHOONYI / SHUNJI (SHOONYA MEDITATION)

Shoonya w sanskrycie oznacza zero. Przez całe życie „uczymy się”, kim jesteśmy. Cała ta edukacja w rzeczywistości nakłada ograniczenia na naszą osobowość.

Podświadomie zarejestrowane wiadomości, które słyszeliśmy od rówieśników, nauczycieli i Rodziców, grają w naszjej psychice niczym teatralny akt. Ale ponieważ nie jest to świadomy proces, zwykle nie zauważamy, że to się dzieje.

W chwilach traumy lub podczas głębszych doświadczeń możemy przypomnieć sobie, że słyszaliśmy lub doświadczyliśmy pewnych rzeczy i to wszystko stworzyło nasz system przekonań.

Stać się ponownie tabula rasa, białą tablicą, mieć zero rzeczy zapisanych w swoim umyśle, jest celem każdej techniki medytacyjnej, która oczyszcza świadomość.

Kiedy jesteś „niczym”, też niczego się nie boisz, nie ma niczego do udowodnienia i niczego do ochrony. Po prostu wyobraź sobie uczucie ulgi, kiedy możesz po prostu być niczym. Tak na prawdę dopiero wtedy jesteś sobą, czyli nieograniczonymi możliwościami ekspresji i odczuć.

MEDYTACJA AHIMSA

Ahimsa to sanskrycki termin oznaczający niestosowanie przemocy. Medytacja Ahimsy to wewnętrzne interrogacja i rozpoznanie przemocy w sobie – czy to w działaniu, czy to w mowie czy to w myślach. W rzeczywistości wszystko zaczyna się od reakcji emocjonalnej, potem powstaje myśl, potem manifestuje się dalej poprzez mowę lub działania.

Brak reakcji na to, co kiełkuje z formy nasiona, może uniemożliwić wzrost przemocy wewnątrz i faktyczne zamanifestowanie się jej na zewnątrz.

Nie chodzi o odrzucenie złości lub udawanie, że jej nie ma. Ale chodzi o bycie w pełni świadomym tego, że tam jest i obserwowanie, jak próbuje się zamanifestować, ale nie reagowania na to, nie eskalowania tej emocji.

Niektóre praktyki są bardziej wymagające. Przezwyciężenie głęboko zakorzenionych problemów psychologicznych, przezwyciężenie bolesnych wspomnień i doświadczeń mocno zapisanych w naszym ciele i psychice może wymagać czasu, wytrwałości i prawdziwego zrozumienia siebie.

Przede wszystkim nawykowe reakcje są jak bardzo głęboka rzeka, przez którą przepływa woda naszych emocji. Im dłużej woda płynie, tym głębsze staje się takie koryto rzeki wewnątrz. Nawet jeśli wyjmiemy chwilowo wodę, kształt koryta nadal pozostaje, a woda gdy znów płynie powraca do swojego dawnego toru. Jeśli jednak cierpliwe utrzymujesz pracę samozrozumienia i samowzrostu, piasek i muł powoli wypełnią koryto rzeki, aż całkowicie zniknie.

Przemoc w nas jest jak taka rzeka. Z pokolenia na pokolenie dziedziczone przez ludzi. W niektórych rodzinach jest jej więcej, w innych mniej. Medytacja uczy, że możesz przezwyciężyć przemoc wewnętrzną, a wtedy żadna przemoc zewnętrzna nie może Cię skrzywdzić.

Jeśli nie masz przemocy w swoim systemie energetycznym, stajesz się niewidzialny dla gwałtownych form energii. Nie ma na Tobie haczyka. Istnieją opowieści o mistrzach, którzy potrafią siedzieć wśród dzikich bestii, a mimo to nigdy nie są przez nie atakowani.

Możesz znaleźć naukowe wyjaśnienia. Na przykład zwierzęta są często napędzane zmysłem węchu. Jeśli ofiara jest przestraszona, wydziela hormony strachu, które wyczuwa jej drapieżnik i dają jej sygnał do ataku. Jeśli przemoc zostanie całkowicie przezwyciężona, oznacza to, że nie ma aktywnego trybu obrony-ataku, i w ogóle nie wydzielają się takie hormony. Inny zapach i inne odczucie energii są obok całkowicie spokojnych istot.

MEDYTACJA DHYANA / DHJANA (CZYM JEST DHARAN, DHYAN I SAMADHI)

Medytacja może być rozumiana jako wiele różnych rzeczy w języku angielskim. Medytacja może być rozumiana jako czynność siedzenia na podłodze w statycznej asanie (siedzenie ze skrzyżowanymi nogami lub w stylu japońskim na piętach) i próba koncentracji.

Jednak w Indiach, w swoim pierwotnym znaczeniu, próba koncentracji byłaby nazywana Dharana, w faktycznym sanskryckim słowie oznaczającym Koncentrację.

Kiedy praktykujesz Dharan, czyli koncentrację przez dłuższy czas, możesz osiągnąć stan Dhyan, sanskrycki termin oznaczający Medytację.

Dhyan, czyli Medytacja, nie jest czynnością polegającą na próbie Koncentracji, ale przebywaniu już w stanie ciągłej Koncentracji, który nie wymaga wysiłku.

Kiedy praktykujesz Dhyan przez dłuższy czas, możesz osiągnąć stan Samadhi, co w sanskrycie oznacza Transcendentalny Stan Istnienia lub Świadomość Transu Wszechistnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj