9 Przeszkód Umysłu na Ścieżce Jogi - Antarayah!
9 Przeszkód Umysłu na Ścieżce Jogi - Antarayah!
  1. Vyadhi – Choroba
  2. Styana – Otępienie
  3. Samshaya – Wątpliwość
  4. Pramada – Zaniedbanie
  5. Alasya – Lenistwo
  6. Avirati – Przesadna Zmysłowość
  7. Bhrantidarshana – Fałszywa Percepcja
  8. Alabdhabhumikatva – Nie Osiąganie Etapów
  9. Anavasthitatvani – Brak Utrzymania Osiągniętego Poziomu

Joga Sutra Patandżalego ।1-30। पतंजलि योग सूत्र ।१-३०।

व्याधिस्त्यानसंशयप्रमादालस्याविरतिभ्रन्तिदर्शनालबधभूमिकत्वानवस्थितत्वानि चित्तविक्षेपास्तेSन्तरायाः।
व्याधि स्त्यान संशय प्रमाद आलस्य अविरति भ्रन्तिदर्शन अलबधभूमिकत्व अनवस्थितत्वानि चित्तविक्षेपाः थे अन्तरायाः।

Transliteracja sanskrytu: vyaadhi styaana samshaya pramaada aalasya avirati bhraantidarshana alabdhabhuumikatva anavasthi tatvaani cittavikshepa te antaraayaaha.

Choroba, otępienie, zwątpienie, zaniedbanie, lenistwo, przesadna zmysłowość, fałszywe postrzeganie, nie osiąganie etapów, nie utrzymywanie osiągniętego poziomu, to przeszkody spowodowane rozproszeniem umysłu.

Riszi Patanjali wymienił 9 przeszkód do postępu na ścieżce jogi. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak one hamują praktykującemu i co możemy zrobić, aby temu zapobiec.

1. Vyadhi – Choroba

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Według nauk jogi organizm choruje z powodu braku równowagi psychicznej. Nasze myśli, decyzje i działania wpływają na nasze fizyczne ja. I odwrotnie, stan ciała wpływa na nasze psychiczne ja. To zamknięta pętla wpływu – umysł na ciało i ciało na umysł.

Umysł może stać się niezdrowy z powodu stresu, wywierania na siebie nadmiernej presji lub posiadania zbyt wielu oczekiwań wobec życia. Takie egzystowanie w konflikcie, strachu i napięciu prowadzi do problemów psychologicznych, a w rezultacie fizjologicznych.

Improper diet, inadequate sleep and lack of exercise iNiewłaściwa dieta, brak odpowiedniej ilości snu i ruchu są szkodliwe dla organizmu fizycznego , a w rezultacie otępiają umysł.

When mind and body are consumed by diseaKiedy umysł i ciało są trawione przez chorobę, jedyną rzeczą, o której myślimy i doświadczamy, jest właśnie ona.

Nie jest to sytuacja sprzyjająca utrzymaniu koncentracji, kiedy ciało nieustannie wykorzystuje energię do regeneracji, a umysł jest zajęty odczuwaniem bólu. Zapobiega to satysfakcjonującym ćwiczeniom.

One should do the best Dla zachowania dobrego zdrowia należy utrzymywać pozytywne nastawienie psychiczne, optymalny tryb życia, odpowiednią dietę, dobrą ilość snu i regularne ćwiczenia. Utrzymywanie ciała i umysłu w dobrej kondycji i rozwoju pozwala nam czerpać radość z praktyki i uzyskiwać z niej pełne rezultaty.

2. Styana – Otępienie

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Kiedy świadomość jest zaciemniona i powolna, trudno jest przyswoić jakąkolwiek naukę. Aby nawet zapamiętać instrukcje asany, pranajamy i medytacji, umysł musi być bystry. Niektóre rzeczy wpływają pozytywnie, a inne negatywnie na naszą inteligencję i kompetencję.

Fast-food, środki odurzające, nadmierna ilość snu, późne budzenie się i towarzystwo negatywnych ludzi mają niektorzystny wpływ na nasze zdolności intelektualne. Otępienie jest wynikiem niezdrowego trybu życia, który pozbawia nas witalności. Każde nadużycie energetyczne spowoduje odrętwienie.

Z drugiej strony uskrzydlająca sztuka, twórcze hobby, zdrowe nawyki, jogiczny styl życia, podnoszące na duchu towarzystwo zachęcających i inspirujących ludzi zwiększa nasze zdolności umysłowe.

Unikanie konfliktów, rezygnacja z potrzeby posiadania racji czy bycia lepszym od innych, inteligentne ustalanie priorytetów tego, co jest, a co nie jest ważne w życiu, może znacznie podnieść poziom naszej harmonii i spokoju. Ład wewnętrzny oszczędza naszą energię psychiczną i sprzyja koncentracji umysłowej. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że bycie skupionym, bystrym i klarownym jest wynikiem głębokiego uspokojenia układu nerwowego.

3. Samshaya – Wątpliwość

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Wątpliwość może być największą przeszkodą ze wszystkich innych. Nawet jeśli mamy zdolności fizyczne i umysłowe, to sceptycyzm, niezdecydowanie lub brak zaufania mogą sabotować wszystkie nasze przedsięwzięcia. Wątpienie może mieć dwa aspekty.

Pierwsza to brak wiary w siebie. Możemy ćwiczyć wspaniałą praktykę taką jak joga, ale jeżeli osłabiamy siebie od wewnątrz powątpiewaniem to uniemożliwiamy sukces i postęp.

Drugi aspekt to brak wiary lub zaufania do nauczania lub nauczyciela. Z tego wynika powstrzymywanie się, bycie pasywnym, ściąganie się do tyłu. Energia nie jest w pełni wykorzystana. Gdy robimy rzeczy połowicznie nie ma dobrych rezultatów.

Uczciwe poświęcenie, entuzjazm i wiara są niezbędnymi składnikami osiągnięcia korzystnego wyniku i przemiany.

4. Pramada – Zaniedbanie

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

W życiu to, na czym nam nie zależy, odchodzi lub ginie. Niechlujstwo nigdy nikogo nie zabiera daleko. Kwitnienie, rozwój i prosperowanie to efekt odpowiedniej troski i odżywiania. Kwiaty wymagają podlewania, związek miłosny dzielenia się dobrą energią i praktyka jogi uważności, regularności i świadomości kierunku. Szczere dbanie o siebie, innych i ważne rzeczy w życiu wnosi niesamowitą energię i sprawia, że wszystko wokół kwitnie.

5. Alasya – Lenistwo

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Stan uśpienia i bezczynności nie pozwalają na ewolucję, ekspansję i postęp. Powodów lenistwa może być kilka.

Obojętność zdarza się, gdy po prostu jesteśmy czymś nie zainteresowani, myśląc, że jest nudne lub że nie przynosi żadnych korzyści, więc nie ma woli do wysiłku. To naturalna reakcja oszczędzania energii, gdy nie czujemy się zainspirowani lub podekscytowani jakimiś pomysłami.

Lenistwo może również pochodzić z poddawania się z przyczyny mentalnego niezrozumienia czegoś. Niepojmowanie jakiejś metodyki może spowodować myślenie, że nie jest się wystarczająco bystrym czy zdolnym do odniesienia sukcesu i nie ma sensu nawet próbować.

Powolność może być spowodowana niepełnosprawnością fizyczną lub wycieńczeniem. Kiedy ktoś ma niski poziom energii, następuje beznamietność i chęć żeby po prostu nic nie robić. Dbanie o ciało zdecydowanie może pomóc. Jednak bardzo interesującym faktem w psychologii jest to, że po znalezieniu inspiracji zaczynamy również czuć się silniejsi i sprawniejsi fizycznie.

Dynamizm wzrostu wyrywa nas z inercji i bierności. Widzenie, że robimy postępy, poczucie, że się rozwijamy i ciągle doskonalimy się w czymś jest bardzo wzmacniające, ożywiające i pozytywnie stymulujące.

Całe życie to ewolucja, rozwój i pokonywanie słabości. Aby zwalczyć brak motywacji i nawyk zwlekania, kluczowe jest rozpoczęcie praktyki i kontynuowanie jej przez długi czas. Jak śnieżka, gdy toczy się po śniegu, samoczynnie rośnie. To samo dotyczy nas, kiedy jesteśmy w ruchu, pojawia się naturalna tendencja do wzrostu, która jest pozytywnie stymulująca i obiecująca. Wszelkie pierwsze pozytywne wyniki są zachęcające i dodające otuchy.

Ważne jest również, aby pamiętać o naszej początkowej motywacji i utrzymywać ducha na wysokim poziomie w chwilach trudności. Nieustanne dostrzeganie wszelkich drobnych korzystnych wyników może nam poprawiać humor, dodawać siły i zapewniać nas o długoterminowym sukces. Musimy zawsze pamiętać, że każde duże osiągnięcie składa się z małych kroczków!

6. Avirati – Przesadna Zmysłowość

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Bycie nadmiernie zmysłowym budzi zbyt wiele pragnień. Doświadczanie przyjemności sprawia, że tęsknimy za nią i chcemy ją mieć ponownie w przyszłości. Pragniemy specyficznych rzeczy obecnie postrzeganych albo zapisanych w pamięci w przeszłości. W obu przypadkach informacje są przekazywane nam poprzez zmysły percepcji i musimy stać się mistrzami tego, co rejestrujemy w naszej świadomości. Kiedy próbujemy się skupić, a umysł pragnie przyjemności, przeszkadza nam to w praktyce. To jak walka z nurtem rzeki przy próbach płyniecia pod prąd. Osoby praktykujące jogę mogą wyciszyć popędy po prostu nie bombardując zmysłów nowymi i ekscytującymi doświadczeniami. Siła życiowa zostaje rozproszona, gdy biegniemy za obiektami zewnętrznymi. Kiedy zwracamy zmysły do wewnątrz, oszczędzamy siłę witalną i możemy ją wykorzystać do eksploracji naszego wewnętrznego krajobrazu. W jodze i medytacji wykorzystujemy naszą energię życiową, aby odkryć mikrokosmos naszej duszy, który odzwierciedla makrokosmos całego stworzenia. Jogin zwracający się do wnętrza odkrywa cały wszechświat.

7. Bhrantidarshana – Fałszywa Percepcjalse Perception

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path - Antarayah

Kiedy nasz umysł jest zamglony, interpretujemy rzeczywistość, zamiast postrzegać ją taką, jaka jest naprawdę. Im bardziej kierujemy się emocjonalni i reagujemy pod wpływem impulsu, tym bardziej zniekształcamy wszystko, czego doświadczamy. To tak, jakby okulary, przez które patrzymy, były tak poplamione, że zmieniają obraz wszystkiego, co widzimy. Współczesne życie toczy się bardzo szybko i wypełnia nas zbyt dużą ilością informacji. Każdy dzień oceniany jest na podstawie uczuć i opini pochodzących z naszej przeszłości. Gdy przyklejamy etykietki na ludziach i rzeczach, definiujemy, kategoryzujemy, wtedy nie widzimy na świeżo, na nowo, bez uprzedzeń. Nauki mistrzów po pewnym czasie również ulegają zniekształceniu. Bycie przesadnym marzycielem, myślenie o sobie lepiej lub gorzej od innych, duma z osiągnięć jest również formą pomylonej percepcji tego, kim jesteśmy. Zejście ze ścieżki, zgubienie się, nierobienie tego co potrzebne i słuszne, jest również spowodowane niewłaściwym rozumieniem rzeczywistości, nierozpoznawaniem krajobrazu, w którym się poruszamy. Wyobraźnia, fantazja, nie branie odpowiedzialności za życiowe obowiązki i usprawiedliwianie tego wyższymi aspiracjami to także okłamywanie samego siebie, a zatem nie życie prawdą. Cały sens praktyki polega na tym, aby stawać się coraz bardziej świadomym i odpowiedzialnym za swoje życie. Zaprzestawanie kręcenia się w kółko w zaprzeczaniu. W jodze i medytacji wyciszamy się, uspakajamy i oczyszczamy umysł, aby móc naprawdę zobaczyć rzeczywistość taką, jaka jest, bez osądów i zniekształceń.

8. Alabdhabhumikatva – Nie Osiąganie Etapówa – Not Attaining Stages

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path – Antarayah

Aby osiągnąć postęp w jakiejkolwiek praktyce, musimy regularnie kroczyć do przodu. Niemożność przechodzenia od etapu do etapu jest poważną przeszkodą. Jest to spowodowane wszystkimi punktami opisanymi powyżej. Czy to z powodu braku wiary w siebie lub w praktykę, niezdolności do poprawy z jakiegoś powodu, lenistwa czy też uganiania się za przyjemnościami – blokowanie lub rozpraszanie energii w jakikolwiek sposób nie pozwala nam osiągnąć kamieni milowych. Każdy z tych punktów jest ze sobą powiązany. Wysiłek włożony w pokonanie jednej przeszkody pomoże również pokonać inne.

9. Anavasthitatvani – Nie Utrzymywanie Osiągniętego Poziomu

9 Impediments of the Mind on the Yoga Path – Antarayah

Gdy poziom zostanie osiągnięty, należy również go utrzymać i nie cofać się energetycznie. Na początkowych etapach praktyki mogą pojawić się przeszkody, które mogą nas zniechęcić. Nawet spotkanie z niewłaściwymi ludźmi może nas popychać wstecz. Na zaawansowanych poziomach ćwiczeń pułapki są trudniejsze. Kiedy zaczynamy rozwijać specjalne dary psychiczne poprzez głęboką medytację, możemy odczuwać dumę i pokusę, by używać ich w niewłaściwy sposób. Głębiej zakorzenione i bardziej niebezpieczne pragnienia wciąż mogą nas pociągnąć w dół. Im dalej w praktyce docieramy, tym bardziej ostrożni i wrażliwi musimy pozostać. Ego i umysł mają wiele haczyków. Przestrzeganie wskazówek i słuchanie ostrzeżeń oświeconych nauk może uchronić praktykującego przed upadkiem.

Tym 9 przeszkodom towarzyszą dalsze 4 rozpraszające reakcje umysłu i ciała zwane Sahabhuva. Aby się o nich dowiedzieć, możesz przeczytać następujący artykuł, klikając ten link.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj