Kto Był Pierwszym Joginem i Pierwszym Guru Jogi
Kto Był Pierwszym Joginem i Pierwszym Guru Jogi

W hinduizmie są trzej bogowie reprezentujący trzy główne funkcje Wszechświata. Brahman jest Stwórcą; Wisznu Utrzymującym; i Śiva Niszczycielem. Cykl istnienia wymaga tych trzech cykli – najpierw do tworzenia rzeczy i istot, następnie dbania o nie, a ostatecznie rozbicia ich na prowrót do pierwotnej materii i przywrócenie przestrzeni dla nowej kreacji.

Śiwa kiedy jest w trakcie niszczenia jest przedstawiany jako Nataradża w swojej kosmicznej formie tańca zwanej Anandatandaja. Symbolizuje to boski cykl narodzin i śmierci, ponieważ bez zniszczenia nie byłoby nowego stworzenia.

Jakość zniszczenia Śiwy jest nie tylko związana z materią, ale jest również odpowiedzialna za usuwanie sztywności, ciemności oraz wszelkich przeszkód na duchowej ścieżce samorozwoju. Bez zniszczenia tego, co stoi na naszej drodze do wzrostu, nie byłoby osobistego postępu i oświecenia.

Według Mędrców Sadhu z bardzo silnej tradycji Adi Nath Sampradaja w hinduizmie, Śiwa to Adi Nath – Pierwszy / Pierwotny Mistrz / Guru. Jest również nazywany Mahadewą, Maheśwarą lub Tym Reprezentującym Najwyższą Rzeczywistość poza umysłowymi konceptami. W tradycji Adi Nath Sampradaja to Śiwa wynalazł jogę, spędzając wieczność w odosobnieniu, ascezie i samadhi (stanie świadomości w transcendentalnym transie). Podczas sadhany (praktyki duchowej) Śiwa jest przedstawiany jako jogin siedzący w medytacji na szczycie góry Kailasz w Himalajach.

Adi Nath Sampradaja ma swoje korzenie w starożytnej tradycji Siddha (Doskonałości) w Indiach. W praktyce Nath, Hatha Joga jest używana dla udoskonalenia ciała do stanu Sahadża Siddha – Przebudzonej Duszy do Absolutnej Rzeczywistości. W tej praktyce Guru Jogi jest niezbędnym przewodnikiem, aby osiągnąć ten cel.

Między IX a X wne Nath Panth (bardzo ważna linia Mistrzów Jogi) wyrosła z Adi Nath Sampradaja. Występuje w niej Matsjendranath, Święty i Jogin, którego nauki szanowane są również przez liczne tradycje buddyjskie i hinduskie, autor najwcześniejszych tekstów Hatha Jogi. Oraz jego uczeń Gorakhnath (znany również jako Goraksznath), wybitny Święty, Jogin i Twórca Nath Panth. We wszystkich tych liniach, Śiwa jest uważany za pierwszego Jogina, za tego który wynalazł Jogę, jak i pierwszego Guru Jogi.

W tradycji jogicznej o Śiwie nie myśli się jako o bogu, ale raczej jako zrealizowanej istocie, Adi Nath, Pierwszym Joginie. Jest on Nauczycielem, Przykładem wewnętrznego ładu, dobrego samopoczucia i praktyki ku wolności. Kiedy ma do wykonania pracę swojej roli zniszczenia tańczy w ekstazie, a resztę czasu spędza w odosobnieniu w cichej medytacji. Reprezentuje on szczerą, niezłomną i oddaną sadhanę (praktykę duchową), która przynosi pełne pojmowanie życia, świadomość siebie i ostateczne zrozumienie wszelkiego istnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj